Biografia - CZERWONE GITARY - oficjalna strona zespołu!

Menu
Menu
Przejdź do treści


Biografia
__________
 
- 1965 -
3 stycznia 1965 roku, w kawiarni „Cristal” w Gdańsku – Wrzeszczu, między godz. 11.00 a 14.30 powołana została do życia grupa muzyczna o nazwie „CZERWONE GITARY”. Pierwszy skład zespołu stanowili Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kossela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski.
 W tym samym roku występowali w sopockim "Non-Stopie". Było to jedyne miejsce w Polsce, gdzie w okresie wakacji można było zobaczyć i posłuchać czołowych wykonawców rocka. W tym składzie nagrali swoją pierwszą płytę. Znajdowały się na niej 4 piosenki: "Bo ty się boisz myszy", "Taka jak Ty", "Licz do stu" i "Pluszowe niedźwiadki". Nazwali się "Czerwone Gitary"- bo taki był kolor gitar, na których grali. Gościnnie występował z nimi – Seweryn Krajewski. W kwietniu 1965 roku nagrywają po raz pierwszy dla Polskiego Radia, a jesienią ruszają w swoją pierwszą trasę koncertową pod hasłem "Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce".

W grudniu z powodu „kłopotów z wojskiem”(ukrywał się pod pseudonimem „Janusz Horski”) odchodzi od Zespołu Henryk Zomerski, a jego miejsce zajmuje Seweryn Krajewski.
 Na pierwszych plakatach i zdjęciach Zespołu nie ma sylwetek i nazwisk Seweryna Krajewskiego i Jurka Skrzypczyka, ponieważ ujawnienie faktu ich występów w tzw. Zespole "big-bitowym", było w owym czasie równoznaczne ze skreśleniem obu z listy uczniów szkoły muzycznej. Dla bezpieczeństwa obaj muzycy występowali pod pseudonimami: S. Krajewski, jako Robert Marczak, J. Skrzypczyk, jako Jerzy Geret.

- 1966 -
W dwa dni nagrywają pierwszą płytę długogrającą Pt.: "To właśnie my", której pierwszy nakład osiąga 160.000 egzemplarzy. W tym czasie rezygnuje ze współpracy z grupą jej szef muzyczny – Jurek Kossela. Jego obowiązki przejmuje Krzysztof Klenczon.
 Rozpoczyna się okres największej popularności Zespołu. Kolejne płyty sprzedawane są w rekordowych nakładach. Wszystkie otrzymują miano "Złotych płyt".

- 1969 -
W styczniu w Cannes we Francji, zostaje wręczone Zespołowi trofeum "Midem" w postaci marmurowej płyty, w nagrodę za największą ilość sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi Zespół. Taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu również grupa "The Beatles".
- 1970 -
 Odchodzi od Zespołu Krzysztof Klenczon. Znikają z polskich estrad na kilka lat. Koncertują głównie w dawnym ZSRR, dawnej NRD oraz w USA i W tym czasie współpracują z nimi na zmianę: Dominik Kuta (Konrad), Ryszard Kaczmarek i Janek Pospieszalski.
- 1991 -
To powrót Zespołu "Czerwone Gitary" na polskie sceny koncertowe. Z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia grupy, planowali 38 koncertów sądząc, że chyba tyle wytrzyma z nimi polska publiczność…, zagrali ich w ciągu sześciu lat – 500! Wszędzie przyjmowani entuzjastycznie. Grają i śpiewają dla kolejnego pokolenia Polaków.
- 1997 -
Odchodzi od Zespołu Seweryn Krajewski. B. Dornowski i J. Skrzypczyk zaprosili do współpracy gitarzystę Wojtka Hoffmanna i wokalistę-gitarzystę w jednej osobie – Mieczysława Wądołowskiego. W ciągu półtora roku przygotowali program estradowy i materiał na nową płytę do nagrania, której zaprosili starych przyjaciół, którzy tworzyli pierwsze dni historii Czerwonych Gitar – Jurka Koselę i Henryka Zomerskiego. Latem mieli rozpocząć trasę koncertową związaną z jej promocją. Niestety, na wniosek Seweryna Krajewskiego Sąd uznał, że bez jego zgody koledzy nie mogą używać nazwy "Czerwone Gitary". Doprowadziło to do częściowego zawieszenia pracy Zespołu. Po rozpatrzeniu sprawy, Sąd Rejonowy w Warszawie odrzucił wniosek S. Krajewskiego i prawomocnym wyrokiem orzekł, że prawa do nazwy pozostają przy istniejącym Zespole.
- 1998 -
Powstaje Firma CZERWONE GITARY GROUP, reprezentująca Zespół CZERWONE GITARY.
- 1999 -
– po 24 latach od wydania ostatniej płyty analogowej, Czerwone Gitary wydały nowy album "…jeszcze gra muzyka”, który uzyskał status Złotej Płyty i został oceniony przez krytyków i fanów, jako jeden z najlepszych Albumów Zespołu.
W czerwcu, bez Bernarda Dornowskiego, który ze względów osobistych odszedł od zespołu - ruszyli jako gwiazda programu na 44 – to koncertową trasę "LATA Z RADIEM", Miejsce B. Dornowskiego zajął młody, znakomity gitarzysta basowy – Arek Malinowski.
W 1999 r. zagrali 117 koncertów.

W listopadzie. Zespół wysłał list do Seweryna Krajewskiego: "W związku ze zbliżającym się 35 – leciem istnienia zespołu Czerwone Gitary zwracamy się do Ciebie z propozycją współuczestnictwa w tej wyjątkowo ważnej dla nas rocznicy. Chcielibyśmy, aby 2000 rok był rokiem zaprzestania wszelkich sporów i aby powrót do normalnych stosunków między nami doprowadził do przywrócenia pozycji zespołu z poprzedniego okresu. Jest to zgodne z naszą wolą i wolą wielu naszych sympatyków, którzy zwracają się do nas z prośbą o zakończenie konfliktu. Było by nam bardzo miło, gdybyś wziął udział zarówno w koncertach jak i wydarzeniach związanych z jubileuszem zespołu." Do dnia dzisiejszego koledzy z Zespołu nie otrzymali odpowiedzi.
Kolejnym etapem działalności Czerwonych Gitar było promowanie młodych, utalentowanych muzyków.

- 2000 -
35-cio lecie istnienia Zespołu - w czerwcu Zespół, jako gwiazda programu (już razem z Jurkiem Koselą i Henrykiem Zomerskim) wyruszył w największą w swojej historii trasę koncertową- "Lata z Radiem" – 65 koncertów. Wszędzie przyjmowani bardzo gorąco, a według oceny zarówno producentów programu jak i swoich fanów Zespół znowu brzmi jak Czerwone Gitary z okresu swej największej popularności. - Czerwone Gitary zagrały 137 koncertów (największa ilość koncertów w historii Zespołu) - w wyniku plebiscytu Tygodnika "Polityka" głosami czytelników "Czerwone Gita wybrane jednym z najlepszych polskich zespołów XX wieku.
- 2001 -
Wojtek Hoffmann wraca do „TURBO”, a jego miejsce zajmuje Dariusz Olszewski. W tym samym roku, we Wrocławiu, Czerwonym Gitarom wręczona została nagroda "PROMETEUSZ 2000" przyznana za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i w dowód szacunku za szczególne zasługi dla kultury polskiej.
17 listopada Oberhausen – największy(14000 widzów) halowy koncert w historii Zespołu „Czerwone Gitary” w odmłodzonym składzie zagrały lepiej niż kiedykolwiek” – napisał dziennikarz 2.12. 2001 w „ Info & tips”
- 2003 -
03.04 – Zespół po raz pierwszy wystąpił w Pałacu Kremlowskim w Moskwie dla 6 000 widowni. Po koncercie dziennikarz w „Izwiestiach” napisał o Czerwonych Gitarach „ i dziś brzmią one zadziwiająco współcześnie prezentując jasną, promienną muzykę wschodnioeuropejskiego rocka, za którą sprawiedliwie nazwano ich polskimi Beatlesami”
- 2004 -
5 maja – Czerwone Gitary, jako jedyny polski wykonawca wystąpiły w Dreźnie, na Wielkim Koncercie z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej. 20 listopada po raz drugi Czerwone Gitary wystąpiły w największej hali widowiskowej w Niemczech w hali „ARENA” w Oberhausen.
- 2005 -
Wydanie nowego dwupłytowego albumu: „O.K.” CD 1 – 12 nowych piosenek + bonus track w postaci video clipu piosenki „Senny szept” CD 2 – 12 najpopularniejszych piosenek zespołu + 12 podkładów muzycznych do tych piosenek.
Muzycznym opracowaniem płyty zajął się nowy nabytek Zespołu – Marek Kisieliński.

6 sierpnia w Operze Leśnej w Sopocie odbył się koncert jubileuszowy z okazji 40-lecia istnienia Zespołu z udziałem niemal wszystkich muzyków i autorów tekstów, tworzących historię zespołu.
20 sierpnia Zespół wziął udział w koncercie „Przeboje Lata Jedynki” – piosenka „Senny szept” zajęła 4 miejsce.
Wydanie książki o Czerwonych Gitarach „ Nie spoczniemy” autor: Marek Gaszyński

- 2006 -
4 marca – Koncert w Sali Kongresowej z okazji jubileuszu 40 lecia istnienia Zespołu. Na tym koncercie Czerwone Gitary otrzymały Marmurowy Krążek za największa ilość sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. Na tym samym koncercie Czerwone Gitary otrzymały list intencyjny od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RZECZPOSPOLITA POLSKA Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.
"Zespół „Czerwone Gitary”

 Szanowni Panowie. Proszę przyjąć serdeczne gratulacje z okazji 40-lecia powstania Zespołu. Dzisiejszy jubileuszowy koncert jest przede wszystkim wielkim świętem dla licznej rzeszy wielbicieli Waszych piosenek. Czerwone Gitary należą bowiem do grona nielicznych zjawisk muzycznych, które stały się klasyką polskiej kultury popularnej. Niezapomniane przeboje Zespołu- choćby „Matura”, „Anna Maria” czy „Dozwolone do lat 18-tu” – na trwale zapisały się w zbiorowej świadomości i do dziś są rozpoznawane przez miliony słuchaczy – bez względu na ich gusta i metryki. W świecie pop-kultury, w którym dominują jednosezonowe mody, oraz dostosowujące do tych trendów jednosezonowe gwiazdy, kilkudziesięcioletnia, konsekwentna praca Czerwonych Gitar zasługuje na szczególne uznanie. Najpełniejszym wyrazem tego uznania jest niesłabnąca sympatia i popularność wśród słuchaczy. W tym uroczystym dniu składam Panom życzenia wielu kolejnych sukcesów w kolejnych dekadach działalności.

Łączę wyrazy szacunku
– Kazimierz M. Ujazdowski
Warszawa 04 marca 2006"

- 2009 -
W Niemczech, SONY Deutschlad wydaje płytę Zespołu zatytułowaną "Herz verschenkt" Czerwone Gitary, jako gwiazda, biorą udział w 16 koncertowej trasie w międzynarodowym programie „Muzyka dla Ciebie” – Niemcy.
- 2010 -
Na koncercie w Sali kongresowej, muzykom zostaje wręczona ZŁOTA PŁYTA za Album „O.K”.
W lipcu podczas obchodów 50-lecia zespołu Czerwono-Czarni i polskiego big-beatu, medal „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” otrzymał J. Kosela.
W październiku, na koncercie w Sopocie taki sam medal „ZASŁUŻONY KULTURZE GLORIA ARTIS” otrzymał J. Skrzypczyk.  Koncert ten, był jednocześnie ostatnim koncertem Henryka Zomerskiego.
W listopadzie, w moskiewskim Crocus City Hall – jubileuszowy koncert Zespołu dla 6000 widowni.
W listopadzie -Festiwal Fama – piosenka, „Lecz tylko na chwilę” (muz. M. Kisieliński, sł. A. Wiśniewski) zostaje wybrana piosenką roku 2010.
- 2011 -
W kwietniu po długiej chorobie zmarł Henryk Zomerski. Pochowany został na opolskim Cmentarzu.
W listopadzie – Koncert w Sali Kongresowej, na którym została wręczona Zespołowi „ZŁOTA PŁYTA” za DVD z Koncertu Jubileuszowego w Operze Leśnej w Sopocie.
- 2012 -
Styczeń-marzec – trasa koncertowa po USA i Kanadzie
- 2013 -
W sierpniu - Białoruś – gwiazda na Festiwalu Chórów w Mińsku ( juror – J. Skrzypczyk)

W listopadzie Warszawa Kongresowa – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – SYMFONICZNIE, z udziałem Orkiestry Gdańskich Symfoników.

W grudniu – Radio Rzeszów – pierwszy w historii zespołu koncert – CZERWONE GITARY – AKUSTYCZNIE.
- 2014 -
W styczniu Jerzy Skrzypczyk został odznaczony – Złotym Krzyżem Zasługi.
- 2015 -
14.03. – ZŁOTY KONCERT z okazji 50-lecia Czerwonych Gitar w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku i premiera nowej płyty zespołu – „CZERWONE GITARY – JESZCZE RAZ”

7.08 w Przywidzu, nazywanym "Małym Sopotem", zostaje otwarty BULWAR ZESPOŁU CZERWINE GITARY.
- 2016 -
29.09. Kielce - Amfiteatr „Kadzielnia” - Koncert „ Radio FAMA”. Czerwone Gitary otrzymują Złotą Koronę Kielc na Festiwalu Muzyki Radiowej i nagrodę „Złoty Mikrofon” za łączenie pokoleń.

12.11. ESSEN, Grugahalle “ KONCERT GWIAZD “ dla 7000 widowni

31.12 Birmingham – Koncert Sylwestrowy

- 2017 -
Nowa pastorałka Zespołu „Wspominam białe Święta” muzyka Arkadiusz Wiśniewski, słowa Łukasz Kleszowski.

07.01.2017 – odchodzi od nas Juras Kosela - założyciel zespołu. Jego prochy złożone zostały na cmentarzu witomińskim w Gdyni.

25.03.2017 - Filharmonia w Toruń. Wspólny koncert Trubadurzy, Skaldowie, No To Co i Czerwone Gitary.

08.04.2017 - PROM STENA LINE – pierwszy w historii Zespołu, koncert na promie.
- 2019 -
Autor tekstów Krzysztof Dzikowski i Jerzy Skrzypczyk, na uroczystości w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, w obecności Prezydenta, zostają odznaczeni orderami GLORIA ARTIS. Krzysztof – ZŁOTYM, Jerzy- SREBRNYM.
W grudniu Zespół wydaje kolejną pastorałkę „Raz do roku” muzyka Arkadiusz Wiśniewski, słowa Łukasz Kleszowski.

- 2020 -
rok Jubileuszu 55 lecia Zespołu. Ta platynowa rocznica zaowocuje PLATYNOWYMI KONCERTAMI, a 3 stycznia 2020 ukaże się nowy, jubileuszowy singiel zespołu.

Aktualny skład Zespołu:
Jerzy Skrzypczyk
– perkusja, wokal – zagrał wszystkie koncerty z Czerwonymi Gitarami.
Arkadiusz Wiśniewski
– gitara basowa, wokal, aranżer– w zespole od 2002.
Mieczysław Wądołowski
– gitara akustyczna, wokal – w zespole od 1997.
Dariusz Olszewski
– gitara solowa, wokal - pierwszy koncert z CZG w 2000.
                                                         ***
Marek Jabłoński
– gitara – muzyk promowany przez zespół.

Copyright © 2019 by CZERWONE GITARY GROUP. All Rights reserved. Administrator - Piotr Deska
Wróć do spisu treści